BARIATRIA – ENDOSKOPOWE LECZENIE OTYŁOŚCI – dział medyczny, który zajmuje się endoskopowym leczeniem otyłości. Podczas wizyty specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad i ocenia stan zdrowia Pacjenta, proponuje program leczenia oraz szczegółowo przedstawia i omawia korzyści związane z przebiegiem leczenia. Gdy zachodzi potrzeba zleca dodatkowe badania przed zabiegiem lub kieruje do odpowiedniego specjalisty z prośbą o dodatkową konsultację. Po przeprowadzonej operacji Pacjent otrzyma zalecenia od zespołu lekarzy, którzy pomogą wprowadzić zmiany do diety.
Endoskopowe Leczenie Otyłości BIB (BioEnterics® Intragastric Balloon) to metoda polegająca na wprowadzeniu do żołądka silikonowego balonu wypełnianego następnie solą fizjologiczną. Balon wywołuje uczycie sytości oraz powoduje, że pacjent nie jest w stanie spożywać obfitych posiłków.
BIB to przede wszystkim program odchudzający, który jest połączeniem nowoczesnej technologii, wiedzy ekspertów medycznych oraz wieloletnich doświadczeń nabytych podczas leczenia kilku tysięcy pacjentów na całym świecie.
Leczenie trwa około 6 miesięcy. Przez ten czas, spotykając się z lekarzem, pacjent uczy się prawidłowych zasad żywienia, które zmieniają się w nawyki, a motywacja z własnych sukcesów ułatwia uzyskanie trwałego efektu.
Przed założeniem balonu do żołądka pacjent musi odbyć konsultację gastrologiczną połączoną z badaniem gastroskopowym. Dopiero wówczas może zostać zakwalifikowany do leczenia tą metodą.
Definicja otyłości – Otyłość jest stanem chorobowym charakteryzującym się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, prowadzącym do upośledzenia funkcjonowania organizmu człowieka i zwiększenia ryzyka chorobowości i śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych.
BMI (Body Mass Index) czyli Wskaźnik Masy Ciała charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki oraz umożliwia ocenę zagrożenia śmiertelnością i chorobowością.
Im wyższy wskaźnik BMI – tym większa zapadalność na różne schorzenia.
Dotyczy to szczególnie takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, hiperlipidemia, cukrzyca typu II, zespół zaburzeń oddychania w czasie snu, niektóre nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, rak piersi, rak trzonu macicy).
Klasyfikacja zaburzeń masy ciała |
BMI (kg/m2) |
Ryzyko chorób towarzyszących otyłości |
---|---|---|
Niedowaga |
<18,5 |
Niskie (ale zwiększone ryzyko innych problemów zdrowotnych) |
Norma |
18,5 – 24,9 |
Średnie |
Nadwaga |
>= 25 |
|
Okres przed otyłością |
25,0-29,9 |
Podwyższone |
I° otyłości |
30,0-34,9 |
Umiarkowanie podwyższone |
II° otyłości |
35,0-39,9 |
Wysokie |
III° otyłości |
>= 40,0 |
Bardzo wysokie |
Klasyfikacja otyłości w zależności od BMI wg WHO, Report of a WHO „Consultation on Obesity”, Genewa 1997 |
Obwód pasa
Obwód pasa stanowi także cenny wskaźnik stanu zdrowia. Badania przeprowadzone w ostatnich latach na grupie kilkunastu tysięcy dorosłych osób wykazały, że wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia oddychania, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca występują częściej u mężczyzn z obwodem pasa powyżej 102 cm i u kobiet z obwodem pasa powyżej 88 cm, w porównaniu do grupy osób szczupłych.
Mężczyźni z obwodem talii powyżej 102 cm są 4,5 raza bardziej narażeni na występowanie cukrzycy insulinozależnej niż mężczyźni z obwodem pasa poniżej 94 cm. Podobnie kobiety z obwodem pasa powyżej 88 cm są 3,8 raza bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy typu II niż kobiety z obwodem poniżej 80 cm.

- Cukrzyca typu II - stanowi 90% przypadków cukrzycy. 80-90% pacjentów stanowią osoby otyłe. Spadek wagi – nawet o 5-10% prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi i pozwala zmniejszyć dawki leków przeciwcukrzycowych, w tym insuliny.
- Nadciśnienie tętnicze - wzrost masy ciała o 20% powoduje ośmiokrotny wzrost częstości występowania nadciśnienia.
- Hiperlipidemia - czyli podwyższenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Poza poziomem całkowitego cholesterolu ważny dla ryzyka chorób serca jest też stosunek pomiędzy „dobrym” – cholesterol HDL i „złym” cholesterolem – cholesterol LDL. Stosunek ten jest niekorzystny u osób otyłych.
- Udar mózgowy - ryzyko jego wystąpienia u osób otyłych jest dwukrotnie większe.
- Niewydolność serca - ryzyko tej choroby u otyłych jest większe 1,9 razy.
- Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) - 40% przypadków tej choroby jest związane z BMI powyżej 25. Prawdopodobieństwo, że osoba otyła będzie miała chorobę wieńcową jest 1,5 raza większe niż u osoby z prawidłową wagą. Otyłość pogarsza także przebieg rehabilitacji pozawałowej.
- Kamica pęcherzyka żółciowego - schorzenia pęcherzyka u osób otyłych występują sześciokrotnie częściej niż u szczupłych.
- Zmiany zwyrodnieniowe stawów - stawy podlegające nadmiernym obciążeniom szybciej ulegają uszkodzeniu, prowadzi to do zespołów bólowych, np. kręgosłupa, stawów kolanowych.
- Nowotwory - u otyłych częściej niż u szczupłych występują nowotwory macicy, sutka, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, prostaty.
- Zaburzenia oddychania w czasie snu - objawiające się m.in. zespołem hipowentylacji bądź bezdechu sennego.
- Żylaki kończyn dolnych - u osoby otyłej gorsze są warunki odpływu krwi z kończyn dolnych. Prowadzi to do nadmiernego wypełnienia krwią żył a w konsekwencji – do powstawania żylaków.
- Zaburzenia hormonalne i powikłania ciąży - częściej występują u otyłych kobiet.
- Zespół X (obecnie nazywany zespołem polimetabolicznym) - zespół ogólnoustrojowych zaburzeń, na które składają się: otyłość wisceralna, upośledzona tolerancja glukozy, zwiększone stężenie insuliny, oporność na insulinę, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna serca. Aktualnie do klasycznego zespołu X, opisanego przez Reavena, dołączono szereg dodatkowych elementów takich jak: dna moczanowa, podwyższenie poziomu kortyzolu, podwyższenie poziomu fibrynogenu oraz wzmożone wydalanie albumin z moczem.

- mieć co najmniej 18 lat,
- mieć nadwagę z BMI co najmniej 27,
- być gotowym do zastosowania się do poważnego, nadzorowanego medycznie programu.

- przebyta uprzednio duża operacja przewodu pokarmowego, zrostowe zapalenie otrzewnej lub przepuklina rozworu przełykowego,
- diagnoza poważnej choroby nerek, wątroby lub płuc,
- przewlekłe długotrwałe leczenie sterydami,
- uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków w ostatnich 12 miesiącach,
- choroby psychiczne
- niechęć do zmiany nawyków żywieniowych!!!
Decydując się na BIB możesz spodziewać się znaczącego spadku masy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy i dalszego przez kolejne 2 lata. Po upływie ok. roku zniknie w przybliżeniu 70-80% nadwagi, a wraz z nią znormalizuje się ciśnienie, stężenie glukozy i insuliny, spadnie stężenie triglicerydów i moczanów i inne. Staniesz się lżejszy, sprawniejszy i zdrowszy. Całkowita liczba utraconych kilogramów i tempo chudnięcia będzie zależeć od tego jak dobrze zaadaptujesz się do zmiany stylu życia. Balon zakładany jest w znieczuleniu ogólnym , i utrzymywany jest w żołądku pacjenta przez okres 6 miesięcy. Usunięcie balonu odbywa się również w znieczuleniu ogólnym. KONSULTACJA LEKARZA KWALIFIKUJĄCEGO DO ZABIEGU na podstawie wywiadu i oceny stanu zdrowia Pacjenta proponuje indywidualny program leczenia i szczegółowo przedstawia korzyści i ograniczenia związane z przeprowadzeniem zabiegu. lek. med. Andrzej DRĄŻEK Cena zabiegu zostanie ustalona indywidualnie z lekarzem specjalistą w zależności od stopnia komplikacji zabiegu oraz zużytego materiału. Balon żołądkowy BIB oferuje wiele korzyści :
Być może będziesz mógł odstawić dotychczas stosowane leki. Będziesz mniej się męczył, nabierzesz ochoty na aktywny wypoczynek, itp.
Po operacji pacjent otrzyma zalecenia od specjalistycznego zespołu ds. otyłości, który pomoże wprowadzić zmiany do diety. W skład takiego zespołu między innymi wchodzi: dietetyk i psycholog. Lekarze:
SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ I GASTROENTEROLOGII Cennik:
Konsultacja
150,00 zł
Założenie balonu żołądkowego
od 7500,00 zł
Usunięcie balonu żołądkowego
od 1500,00 zł