EKG (ELEKTOKARDIOGRAM) – jest to zarejestrowana elektryczna aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej. Badanie EKG pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca. Bardzo wartościowe jest badanie EKG w czasie trwania dolegliwości, ponieważ w EKG wykonywanym bez dolegliwości można nie stwierdzić żadnych zaburzeń pomimo całkiem poważnej choroby.
EKG jest badaniem nieinwazyjnym, czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest badaniem bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta.
Nie wymaga specjalnego przygotowania lub opieki po wykonanym badaniu. W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na kończynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. Żel, którym smaruje się skórę przed założeniem elektrod zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, badany proszony jest o spokojne oddychanie i niewykonywanie żadnych ruchów w tym chwilowe powstrzymanie się od rozmowy.
Wynik ma postać graficznego wykresu, który następnie jest interpretowany przez lekarza. Całe badanie trwa około 5-10 minut.
Prawidłowo serce powinno kurczyć się z częstością pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę. Zaburzenia rytmu serca uwidocznione w EKG wskazują na złe funkcjonowanie układu przewodzącego serca lub zaburzenie jonowe. Jeżeli przebyłeś zawał serca, EKG pomoże ocenić rozległość i umiejscowienie uszkodzenia mięśnia sercowego.

- diagnostyka bólów w klatce piersiowej (EKG pozwala zdiagnozować np. zawał serca)
- diagnostyka arytmii serca czy innego rodzaju uczucia nieprawidłowego bicia serca
- stany po zasłabnięciu z utratą przytomności
- przewlekłe choroby serca i układu krążenia
- zawał serca (ocena skutków choroby, zaawansowania
uszkodzenia oraz efektywności leczenia)
Badanie wykonywane jest w gabinecie zabiegowym 15 minut
przed planowaną wizytą lekarską