HOLTER EKG – to urządzenie rejestrujące pracę serca (EKG), w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę w celu późniejszej, szczegółowej analizy. Wykonywane jest, aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby. Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego, dzięki zastosowaniu wielogodzinnej rejestracji zapisu EKG w warunkach normalnej aktywności badanego.
Na klatce piersiowej badanego nakleja się jednorazowe elektrody, następnie łączy się je kablami z rejestratorem EKG. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed przyklejeniem elektrod (odtłuszczenie, a u mężczyzn niekiedy potrzebne jest wygolenie włosów).
Holter przypinany jest najczęściej do paska, co umożliwia badanemu swobodne poruszanie się. Pacjent prowadzi zapisy ważniejszych wykonywanych czynności oraz dolegliwości z zaznaczeniem godziny, w której wystąpiły. W czasie trwania rejestracji pracy serca holterem EKG obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych.
Po 24 godzinach aparat jest zdejmowany, a dane zostają wczytane do komputera, a potem ocenione przez kardiologa.
HOLTER EKG – zakładany jest codziennie od poniedziałku do piątku.